Skip to Main Content

Koç Okulu Kütüphaneleri: Hakkımızda

Amaç

Yaşam boyu öğrenen, etik değerlere sahip bilgi okuryazarı bireylerin kendilerini gerçekleştirmesine  olanak  tanıyan modern, yenilikçi ve öncü bir öğrenme merkezi olmak. 

Hedef

Kütüphanelerimizin misyonu, okul toplumunu oluşturan tüm bireylerin, akademik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimlerini destekleyecek bilgi kaynaklarını sağlama, okumaya özendirme, bilgi okuryazarlığı ve akademik dürüstlük eğitimleri ile yaşam boyu öğrenme yetkinliklerini geliştirmelerine olanak tanıyan nitelikli bilgi hizmetleri sunmaktır.

Kütüphane Çalışmalarımız

Koç Okulu Kütüphaneleri, okulun misyon ve vizyonu doğrultusunda yaşam boyu öğrenen, etik değerlere sahip bireylerin, bilgi okuryazarlığı ve kendilerini gerçekleştirmelerine olanak tanıyan öğrenme merkezleridir. Kütüphanelerimiz, okul topluluğunun akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerine destek olan bilgi kaynaklarının sağlanmasının yanı sıra, okumaya özendirme, bilgi okuryazarlığı ve akademik dürüstlük eğitimleri ile yaşam boyu öğrenme yetkinliklerini geliştirmelerine olanak tanıyan nitelikli bilgi hizmetleri sunmaktadır.

Kampüste alanında yetkin bilgi ve belge yönetimi uzmanlarının istihdam edildiği, nitelikli  basılı ve elektronik yayın koleksiyonuna sahip, teknolojik donanımı, bireysel ve grup çalışmalarına elverişli mekan tasarımı ile kullanıcılarına hizmet veren ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç kütüphane bulunmaktadır.

K12 seviyesindeki öğrencilerimize, akademik ve idari kadrolarımıza sunulan kaynak ve bilgi hizmetleri ile  kütüphanelerimiz, eğitim ve öğretim ortamının önemli bir bileşeni olarak faaliyet göstermektedir.

Koleksiyon

Koç Okulunda yürütülen ulusal ve uluslararası eğitim programlarının çeşitliliği göz önüne alınarak  1993 yılından bu yana oluşturulan farklı dil, konu, tür ve formatlarda bilgi kaynaklarına sahip basılı ve elektronik yayın koleksiyonumuz mevcuttur. Basılı materyaller Destiny kütüphane otomasyon programına DEWEY Ondalık Sınıflama Sistemi’ne göre kataloglanarak açık raf sistemi ve web kataloğu aracılığıyla kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

4.000’den fazla e-kitap, 7.000’den fazla e-dergi ve gazete, dijital  ansiklopedi ve makale veri tabanlarında oluşan elektronik yayın koleksiyonumuz kullanıcılarımızın 7/24 erişimine açıktır.  Koleksiyonumuzda Encyclopedia Britannica, Sora (elektronik kitap koleksiyonu), Sayısal Kitap ( Türkçe elektronik kitap koleksiyonu) ve PressReader (dijital dergi ve gazeteler) veri tabanları mevcuttur.  Ek olarak öğrencilerimize, araştırma süreçlerinde yararlandıkları bilgi kaynaklarını, akademik dürüstlük ilkelerine ve uluslararası alıntılama formatlarına uygun olarak kaynakça oluşturmalarını sağlayan  Noodletools aboneliği sağlanmaktadır.

Gelişen dünya ve değişen bilgi teknolojilerini takip ederek güncel, güvenilir ve nitelikli bilgiye erişim olanağı sunan zengin basılı ve elektronik yayın koleksiyonumuz öğrenci, öğretmen ve tüm paydaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını karşılayarak geniş bir yelpazede gelişimini sürdürmektedir.

Kullanıcı Hizmetleri

Okuma alışkanlığı ve zevkini geliştirmeye yönelik okuma kültürü projeleri, bilgi okuryazarlığı ve akademik dürüstlük eğitim sunumları, basılı ve elektronik bilgi kaynaklarına erişim ve etkin kullanıma yönelik  kullanıcı eğitimleri, ulusal ve uluslararası müfredatı destekleyen sınıf etkinliklerine ek olarak MEB ve IB eğitim programlarının gerekliliği olan projeler, sergi ve  bitirme tezi yazma alanlarında tüm okul topluluğu ile disiplinlerarası çalışmalar yürütülmektedir.

Okulda yüz yüze ve/veya uzaktan eğitim süreçlerine adaptasyon sağlayarak sunulan etkin bilgi hizmetleri ve kaynaklarına erişmek için kütüphane web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Hizmet Saatleri

Haftaiçi ( Cuma hariç)  : 08.00- 16:00

Cuma : 08.00 – 13.30

Uzaktan eğitim sürecinde kütüphanelerimiz kapalı olduğundan kaynaklarımıza web sayfamız aracılığıyla 7/24 erişilebilmektedir. Bilgi ve belge uzmanlarımız okuma etkinlikleri ve eğitim sunumlarını çevrimiçi yürütmekte, elektronik posta aracılığıyla kullanıcı ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılamak  üzere çalışmalarını yürütmektedirler.